Tegoroczna Barbórka zaczęła się dla pracowników SRK bardzo wcześnie – bo już w październiku. Połączono wtedy w kopalni Centrum jej obchody z obchodami 140-lecia wydobycia pierwszej trony węgla przez ten zakład górniczy (http://archiwum.srk.ogicom.pl/2018/10/22/kopalnia-centrum-140-lat-od-pierwszej-tony-wegla/).
Natomiast gówna część obchodów rozpoczęła się standardowo w końcu listopada, z początkiem grudnia. Objęła organizowane przez poszczególne oddziały i kopalnie spotkania gwarków, uroczyste krótkie akademie, wręczanie odznaczeń i stopni górniczych, honorowych szpad. I oczywiście – także tradycyjne biesiady.
Uroczystość na szczeblu spółki (główna) połączona została z obchodami organizowanymi przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń. Właśnie bowiem od niego, od walki o to by wody z nieczynnych, likwidowanych kopalń nie zalały zakładów istniejących zaczęła się praktycznie historia całej SRK.
Uroczystości centralne
Najpierw była msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Świecka część uroczystości odbywała się (tradycyjnie) w hali MOSiR w Siemianowicach Śl. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Europarlamentu, Sejmu, kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Energii, władz Piekar, Bytomia, Siemianowic, innych firm, urzędów górniczych i z górnictwem związanych, związkowcy.
Prezes Janusz Gałkowski zaczął od przedstawienia się. Pełni funkcję prezesa Zarządu od 29 października tego roku, więc nie zna jeszcze wszystkich osobiście . Podkreślał problemy, jakie dostrzegł przyglądając się firmie i jej funkcjonowaniu, w tym zwłaszcza konieczność znajdywania wspólnego języka przez ludzi z różnych zakładów, które będąc w tej samej branży, nigdy nie są takie same. To zaś wytwarza różnice w zachowaniach, doruchach. Część trudności w porozumieniu wynikać może także z zazębiających się różnych dziedzin, jakimi zajmuje się spółka. W parominutowej wypowiedzi prezes wskazywał, że są to zadania, jakie jesteśmy w stanie razem wypełniać.
(szerokie omówienie na portalu nettg.pl: http://nettg.pl/news/154186/gornictwo-barborka-w-spolce-restrukturyzacji-kopaln)
Życzenia od Prezydenta RP, jakie odczytał zebranym jego rzecznik prasowy, Błażej Spychalski, odnosiły się do sytuacji całego górnictwa.
List od premiera Mateusza Morawieckiego , odczytany przez posła Jerzego Polaczka, wskazywał na działania rządu dla zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania braży wydobycia węgla kamiennego i jej przyszłości. W podobnym tonie, odnoszącym się do roli, jaką jeszcze przez długi czas będzie pełnił w naszym kraju węgiel, utrzymany był list ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego.
Po trwającym ponad godzinę wręczaniu odznak dla zasłużonych, medali, stopni górniczych i szpad (razem stu czterdziestu siedmiu osobom!) życzenia dla załogi i jej kierownictwa przekazała przedstawicielka współpracującej z CZOK-iem przychodni w Sosnowcu – Milowicach. Następnie życzenia składali przedstawiciele Solidarności (list od przewodniczącego Piotra Dudy) i Rady OPZZ, katowickiego oddziału ARP i Węglokoksu Kraj. W imieniu Rady Nadzorczej SRK głos zabrał jej przewodniczący, Henryk Paszcza.
Kończąc część oficjalną, wiceprezes Zarządu SRK SA, Jacek Szuścik przekazał serdeczne podziękowania i życzenia powodzenia byłemu prezesowi Spółki, Tomaszowi Cudnemu, który z przyczyn osobistych nie mógł pełnić dłużej tej funkcji. Do podziękowań i życzeń dołączyli się pozostali członkowie Zarządu.

Msza św. w Czeladzi (foto: A. Klimczyk)

Kwiaty pod tablicą – CZOKu ((foto: A. Klimczyk)

Wystąpienie prezesa Gałkowskiego (foto: A. Klimczyk)

Odznaczenia

Szpady – uroczystość centralna (foto: A. Klimczyk)

Podziękowania dla prezesa Cudnego (foto: A. Klimczyk)

Ostatnia część uroczystości, czyli tańce
Załączniki
![]() | TG_Barb SRK | dodany: 08:32, 06.12.2018 | przez: Wojciech Jaros |