Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przeszło w ostatnich trzech latach ponad 12,7 tys. pracowników. Najwięcej z kopalń Brzeszcze – 2083, Makoszowy – 1969 i Jas-Mos – 1600. Z finansowanych z budżetu państwa świadczeń skorzystało dotychczas blisko 9 tys. osób, które odeszły na urlopy przedemerytalne i jednorazowe odprawy pieniężne. Najliczniejszą, 6- tysięczną grupę stanowią górnicy dołowi.
Urlopy górnicze przysługują pracownikom zatrudnionym pod ziemią, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata. W przypadku pracowników zatrudnionych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla to trzy lata. Takie świadczenia w SRK otrzymało dotychczas 524 osoby.
Z jednorazowych odpraw po przejściu do SRK korzystają zatrudnieni na powierzchni, którzy pracowali w górnictwie co najmniej pięć lat i maja do emerytury ponad rok. Wysokość odpraw jest zróżnicowania. Otrzymują przy tym standardowe odprawy wynikające z Kodeksu pracy. Ponad 2420 osób, które przeszły do SRK skorzystało dotychczas z jednorazowych odpraw pieniężnych.
Nie każdy uprawniony może jednak natychmiast skorzystać z przysługujących osłon socjalnych przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Podyktowane to jest zapewnieniem bezpieczeństwa w likwidowanych kopalniach. Stąd też konieczność utrzymania tam minimalnego stanu zatrudnienia. Takie stopniowe zmniejszanie zatrudnienia będzie realizowane w przejętej ostatnio przez SRK kopalni Śląsk.
– Odejścia na urlop górnicze pracowników dołowych uzależnione będzie od zapewnienia w procesie likwidacji tej kopalni pełnego bezpieczeństwa wykonywanych prac – podkreślił Tomasz Cudny, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. – Zapewniam jednocześnie, że w planie likwidacji „Śląska” są określone koszty restrukturyzacji zatrudnienia.
Na osłony socjalne spółka w formie dotacji z budżetu państwa otrzymała w latach 2015 – 2017 prawie 850 mln zł.