– Liczymy bardzo na współpracę miasta przy zagospodarowywaniu terenów po KWK „Makoszowy” – powiedział 29 marca tego roku w trakcie spotkania w kopalni Janusz Gałkowski, prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Małgorzata Mańka -Szulik, prezydent Zabrza nie kryła emocji związanych z przeszłością obiektów przemysłowych i terenów, które przez lata były bardzo ważne nie tylko dla miasta, ale regionu i Polski.
Prezes SRK zwrócił uwagę na miejski plan zagospodarowania przestrzennego, który winien sprzyjać realizacji opracowanej koncepcji, a w przyszłości planowi „Zagospodarowania terenu byłej KWK Makoszowy w Zabrzu”.
– To do miasta w pierwszej kolejności zgłaszają się inwestorzy poszukujący miejsc do rozpoczęcia działalności gospodarczej – podkreślił prezes Gałkowski. – Temu też służyć będzie współpraca między miastem a naszą spółką.
– Przedstawione do zagospodarowania tereny o powierzchni blisko 48 hektarów mają duże walory gospodarcze – powiedziała prezydent Mańka – Szulik. – Trudno bez emocji podchodzić do likwidacji tej kopalni. Patrząc jednak w przyszłość widzę po rewitalizacji możliwość stworzenia na tym obszarze nowych miejsc pracy. Podejmiemy starania do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości na tym obszarze. Nie traktujemy go jako przekleństwo, lecz ogromny potencjał, które należy oszlifować niczym diament. Dlatego też przystępujemy do projektu „Zagospodarowania terenów byłej KWK Makoszowy w Zabrzu”. Zdajemy sobie sprawę, że to dla miasta jedno z najtrudniejszych wyzwań.
– Przygotowana dla terenu koncepcja rewitalizacji powinna pomóc w odzyskaniu utraconej przestrzeni, niegdyś bardzo wartościowej dla miasta poprzez zadanie nowej funkcji dla zdegradowanego terenu pokopalnianego oraz adaptację istniejących zabudowań – powiedziała Beata Barszczowska, wiceprezes zarządu SRK.
Szczegółowo walory tego tereny przedstawił Maciej Szymczak i Marek Janus reprezentujący Biuro Zagospodarowania Majątku Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Obszar jest korzystnie zlokalizowany w obrębie miasta Zabrze – położony bezpośrednio przy DW 921, w odległości ok. 3 km do wjazdu na autostradę A-4. Od strony zachodniej, znajduje się towarowa linia kolejowa, a na obszarze kopalni czynna bocznica kolejowa. W celu zindywidualizowania oferty i wydobycia lokalnych atutów SRK wydzieliła 12 obszarów gruntu o różnym charakterze i potencjale. Zaproponowany projekt podziału geodezyjnego pokazuje potencjał terenu pod katem utworzenia nowej strefy ekonomicznej, skupiających przedsiębiorców i usługodawców.
Taka możliwość stwarza współpraca ze Specjalną Strefą Ekonomiczną
– Jesteśmy zainteresowani rewitalizacją tych terenów – zadeklarował Mirosław Pachucki, reprezentujący podczas spotkania Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.- Na pewno obejmiemy ten obszar kompleksową ofertą inwestycyjną. To jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów nie tylko w woj. śląskim .
Umowę o współpracy z SRK podpisze także JSW Koks.
– Nasze tereny w planie zagospodarowania na pewno uatrakcyjnią ofertę – powiedział Marek Poniecki, szef Biura Gospodarowania Mieniem JSW Koks.
Uczestnicy spotkania określili harmonogram prac, który winien zakończyć się realizacją planu zagospodarowania terenów KWK Makoszowy .
– Za cztery lata Zabrze będzie obchodzić 100 – lecie nadania praw miejskich – powiedziała prezydent Mańka – Szulik. – Do tego czasu likwidacja kopalni winna przerodzić się w rozwój tego obszaru i wzrost przedsiębiorczości.