Na temat restrukturyzacji terenów po kopalniach, lub ich częściach, w których nie prowadzi się już wydobycia, i które są zbędne dla utrzymania procesu produkcyjnego rozmawiali w poniedziałek, 28 stycznia 2019 przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA oraz chińskiej grupy Yankuang Group Co., Ltd. Grupa jest m.in. producentem węgla – posiada cztery centra wydobywcze w Chinach, jedno w Australii.
Jej łączna roczna produkcja wynosi około 135 mln ton węgla energetycznego oraz półtwardego i półmiękkiego węgla koksowego. Wytwarza też węgiel do technologii PCI – wdmuchiwania pyłu węglowego do wielkich pieców, jako substytutu stosowania koksu. Sprzedaż prowadzi do wschodnich, południowych i północnych Chin, Japonii, Korei płd i Australii.
Wszystko dla kopalń
Oprócz wydobycia i wstępnej przeróbki grupa zainwestowała w chemię opartą o węgiel, w tym wytwarzanie na skalę przemysłową paliw płynnych na bazie węgla, zgazowanie zawiesiny węglowej, zgazowanie i prasoweanie pyłu weglowego, pośrednie upłynnianie węgla.
Zakłady grupy produkują maszyny, urządzenia potrzebne dla wydobycia, jak też całą paletę produktów i urządzeń wyposażenia kopalni – od gumy dla taśmociągów, po szafy sterownicze i klimatyzatory.
Niebieskie niebo
Koncentrując się na transformacji i unowoczesnianiu przemysłu węglowego grupa wdrożyła projekt o nazwie „Blue Sky”. Opiera się on o system kontroli spalania węgla: bardziej efektywnego i ekologicznego wykorzytsania paliwa. W jednym ze swych zakładów grupa wytwarza rocznie około 1 mln ton „czystego węgla”. Podjęła produkcję dodatków wieloskładnikowych ( ok. 500 tys. ton na rok) oraz uruchomiła linię produkcyjną pozwalająca wytwarzać do 100tysiecy palenisk rocznie.
Chińscy goście – panowie Sun Yanliang (dyrektor generalny Yankuang Donghua Heavy Industry Co., Ltd), Liu Jun (dyrektor wykonawczy Yankuang Group International Business Department), Jiang Kaiyong (dyrektor generalny Yankuang Group Tangcun Industry Co.,Ltd.) oraz Luo Guangqun (dyrektor China Coal Technologfy & Engineering Group Nanjing Desing and Research Institute Co.,Ltd.) – zadawali pytania dotyczące m.in. pompowania wody z wyrobisk, rekultywacji terenów pogórniczych, w tym gaszenia pożarów hałd i składowisk odpadów pokopalnianych.
Odmienne doświadczenia, bo warunki inne
Z naszej strony pokazujący zakres działania spółki dyrektorzy, jak też prezesi zarządu SRK SA: Janusz Gałkowski, Jacek Szuścik i Beata Barszczowska interesowali się kwestiami związanymi z zamykaniem chińskich kopalń, sposobem rozwiazywania problemów dotyczących szkód górniczych i terenów zdegradowanych, majątku nieprodukcyjnego. Czyli tym, w jaki sposób to co robi SRK przeprowadzane jest w Chinach.
Jak wynikało z odpowiedzi, Polska ma w tych kwestiach zdecydowanie większe doświadczenie. Wskazywali na to też przedstawiciele spółki Ecological Priojects Poland z Wrocławia, towarzyszący gościom.
Ci wyjaśnili, że w Chinach nie istnieje firma, czy wyspecjalizowana agenda zajmująca się restrukturyzacją kopalń, rekultywacją terenów, na których przestają one działać. To zadanie należy do przedsiębiorcy. Sama zaś grupa Yankuang, nastawiona jest na ekspansję – buduje dwie nowe kopalnie, zajmowała się dotychczas likwidacją jednej.
Rozmowa pokazała różnice w aspektach prawnych dotyczących górnictwa węgla kamiennego. Trudno porównywać systemy funkcjonujące w tak różnych krajach, a tym bardziej oceniać ich skuteczność. Natomiast wymiana informacji, to cenne doświadczenie dla obu stron. Pozwala bowiem zrozumieć jak ktoś inny podchodzi do problemów, które od strony technicznej, środowiskowej są przecież w gruncie rzeczy takie same.